Koronavírus ohrozuje ľudí, no stal sa vakcínou pre prírodu

Zora Šimeková - 19.3.2020

Krajiny celého sveta a zdravie ľudí ohrozuje šíriaci sa koronavírus. V tomto kritickom období si, zdá sa, ako jediná môže vydýchnuť príroda. V Číne, kde to celé začalo, majú už nákazu pod kontrolou, aj keď to štát stálo stratu tisícok životov, v Taliansku sa situácia veľmi pomaly začína stabilizovať, no život v mestách, aj v najmenších obciach sa spomalil.

Povinná či preventívna karanténa, ktorou sa máme aj na Slovensku vyhnúť ochoreniu Covid-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, usadila státisíce ľudí do obývačiek. Aj keď sa len ťažko dá o tomto jave hovoriť v pozitívnom zmysle slova, v prírode sa už po pár týždňoch „pokoja“ prejavujú pozitívne dôsledky ľudskej pasivity.

Flickr.com/alachuacounty
Flickr.com/alachuacounty

Ryby sú späť v Benátkach

Svet obletela správa, že sa do kanálov v talianskych Benátkach vrátili ryby, ktoré si užívajú priezračnú vodu, akú tu domáci, ani turisti, nevideli roky. Benátky boli známe veľkým znečistením. Voda v kanáloch, v ktorých sa turisti plavili na loďkách a gondolách bola v minulosti špinavá a mútna.

Vďaka zastaveniu dopravy a extrémnemu úbytku turistov sa život vrátil do lokálnych vôd. Na hladine dokonca plávajú aj labute. V rímskych fontánach sa kúpu kačice, v kedysi rušných prístavoch ľudia pozorujú delfíny. Tie sa tu vraj objavili prvýkrát po približne šesťdesiatich rokoch.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Harmony Returns in Venice, Italy #naturereset #quarantine #dolphins #swans #goodnews #silverlining #brightside

Príspevok, ktorý zdieľa Gin Nordes (@thequarantonic),

„Voda vyzerá čistejšie, no nemusí byť. Vďaka zastavenej doprave sa však nerozvíri a tak sa sedimenty ukladajú na dne kanálov. No vzduch je oveľa menej znečistený ako v minulosti,“ uviedla v stanovisku pre CNN kancelária starostu Benátok. Smutným faktom ostáva, že v Taliansku sa dodnes počet obetí ochorenia Covid-19 vyšplhal na viac ako 3400 osôb, čím predbehol Čínu.

Čína bez skleníkových plynov

V Číne, odkiaľ sa nákaza začala šíriť, zaznamenali zníženie znečistenia ovzdušia a skleníkových plynov. Zastavenie leteckej dopravy či priemyselnej výroby tu malo jasný vplyv na kvalitu vzduchu.

Čína sa v posledných rokoch označovala ako jeden z najväčších producentov skleníkového plynu, konkrétne plynného fluórovaného uhľovodíka, nežiaduceho vedľajšieho produktu pri výrobe chladiva používaného v klimatizačných zariadeniach. Ide o jeden z najsilnejších skleníkových plynov na planéte, pričom jedna tona emisií zodpovedá uvoľneniu viac ako 12 000 ton oxidu uhličitého. 

Rekordná úroveň tohto plynu bola zaznamenaná začiatkom roka 2020. Teraz sa hovorí o jeho extrémnom úbytku, ktorý zaznamenali satelity NASA.

„Je to prvýkrát, keď som videl taký dramatický úbytok na tak veľkom území v konkrétnom čase,“ uvádza Fei Liu, výskumník kvality ovzdušia z NASA Gaddard Space Flight Centre, v oficiálnom vyhlásení. Úbytok zaznamenali aj v roku 2008, čo bolo sprevádzané hospodárskou krízou, no ani v tom čase nebol taký významný.

NASA Earth Observatory / Joshua Stevens / Copernicus Sentinel
NASA Earth Observatory / Joshua Stevens / Copernicus Sentinel

Podľa čínskeho Ministerstva pre ekológiu a environmentalistiku sa vo februári zvýšil počet dobrých dní s kvalitným ovzduším o 21,5 percenta. Pandémia spojená s koronavírusom demonštrovala to, o čom sa intenzívne hovorilo v minulých rokoch a čo vyvolávalo klimatickú krízu – najväčším znečisťovateľom prírody je človek. Aj keď to nie je žiadna novinka.

Otázka je, či pôjde o „jo-jo efekt“ a po odznení vírusu sa všetko vráti do pôvodného stavu alebo prírode takýto reset postačí. Prípadne či sa zmení myslenie ľudí, keď uvidia ako málo Zemi stačí, aby sa reštartovala.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.