5 vecí, ktoré praví cestovatelia nerobia

Milan Tibenský - 27.5.2017

Aj ty si jeden z nás, cestovateľov? Bol si už na 4 tripoch po Chorvátsku, 2 krát v Londýne a minulé leto dokonca v Turecku, kde si 2 týždne sedel na pláži popíjajúc mojito zaliaté falošným Bacardi? Fotíš si všetko na selfie tyč a denne apdejtuješ svoj instagram profil s hashtagmi ako #travelking #neverstopexploring alebo #adventure? 

Pokiaľ si sa v tomto popise spoznal, tak niet pochýb, že aj ty patríš medzi nás – pravých cestovateľov! A teraz sa pozri na 5 charakteristík takzvaných falošných turistov „dobrodruhov“, ktorí cestovateľom ako ty alebo ja nesiahajú ani po päty. Si pripravený? Tak sa poď na nich pobaviť!

1. Nemajú naplánované všetko do posledného detailu

Ok, rozhodol si sa postúpiť vo svojej cestovateľskej horúčke a vynechať zo svojho tripu cestovku. To ale znamená, že si všetko musíš naplánovať sám! Letenky, hotely, vlaky, autobusy presný program... Veril by si však tomu, že existujú cestovatelia, ktorí toto všetko nemajú naplánované a zabookované na deň presne? Choré... Nezáleží na tom, že takmer nikdy nejde všetko presne podľa plánu a že tvoj dokonalý program ti môže rozbiť čokoľvek od zlého počasia, zmeškaného vlaku či stratenej batožiny. A už vôbec nezáleží na tom, že budeš mať nulovú flexibilitu ak sa ti niekde zapáči alebo ťa to bude naopak nudiť, či ak ti niekto počas cesty poradí zaujímavú zachádzku. Dôležité predsa je, že my cestovatelia máme všetko naplánované na deň presne a vo všetkom máme perfektnú istotu a nič neriskujeme. A o tom cestovanie predsa je!

2. Zoznamujú sa s cudzincami

Určite poznáš tých podivínov, čo prídu do cudzieho mesta a začnú sa baviť s každým naokolo... O čo im ide? My sme predsa prišli cestovať s našimi kamošmi či partnerom, a nie rečniť si s cudzincami. Je mi úplne ukradnuté odkiaľ tí ľudia pochádzajú, aká je ich kultúra, čo zaujímavé zažili alebo čo by mi odporučili navštíviť v okolí. Nech sa starajú o seba, ja som sem prišiel so svojou partiou!

3. Nedôverujú každému, koho poznajú pár sekúnd

Poznáš tých lakomcov, čo vyjednávajú ceny na trhoch a neberú hneď prvú ponuku? Vytáčajú ťa tí podozrievaví jedinci, ktorí neveria tomu dobrému mužovi, čo predáva lístky na vlak vonku pred stanicou za peniaze na ruku? Nedokážeš pochopiť, prečo niekto odmieta dotieravých taxikárov pred letiskom a radšej sa prejde niekoľko sto metrov, aby si vzal oveľa lacnejší taxi z ulice? Veď kto by už len chcel okrádať turistov, všakže! Všade nás majú radi, vážia si nás a nikto na nás nechce zarobiť.

4. Balia sa na ľahko

Videl si už tých smiešnych „baťôžkárov“, ktorí so sebou na dovolenku nesú akurát tak 50 litrový ruksak? Stavím sa, že si so sebou nevzali ani len jedinú košelu či pár mokasínok. Nie, títo barbari si vezmú tak 7 kusov spodného prádla, zopár tričiek, jeden pár outdoorovej obuvi a nepremokavú bundu. Tomu sa vraví „elegancia“. Hlavne, že majú ten kvalitný foťák a 2 ojektívy, ako by im nestačil mobil a selfie tyč. Pohodlne sa zmestia do 10 kg a až im veci dôjdu, nechajú si ich oprať v hotelových práčovniach... My, civilizovaní cestovatelia, si zbalíme 20kg batožiny do Samsonite kufrov z Parndorfu, ktoré ťaháme poctivo za sebou na kolečkách ako ľudia!

5. Fotia na drahé foťáky

Pozor, teraz príde šok. Existujú aj ľudia, ktorí nefotia výhradne na svoj mobil! Každý predsa vie, že mobily robia rovnako kvalitné fotky ako akýkoľvek foťák. Nikto nespozná rozdiel! Čo na tom, že pri nedostatku svetla vidím na fotke viac zrna ako sliepka na bitúnku Hyza, alebo že ďaleké objekty vôbec neodfotím a tie príliš blízke budú kvôli malej ohniskovej vzdialenosti skreslené. Čo na tom, že pri silnom slnečnom svetle je kontrast na fotke tak silný, že v tieňoch je viac temnoty ako na odvrátenej strane mesiaca. A vôbec, rozumie niekto týmto pojmom? Nie. Stačí si odfotiť selfíčko s tou peknou horou na pozadí a 40 lajkov na Instagrame mám aj tak istých. A ak nie, tak hashtagy to istia! #travelking

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.